שירותי מחשוב ענן

שירותי מחשוב ענן

שירותי מחשוב ענן מספקים טכנולוגיית מידע (IT) כשירות דרך האינטרנט או רשת ייעודית, עם תשלום על בסיס שימוש חודשי. שירותי מחשוב ענן נעים בין יישומים ופלטפורמות פיתוח מלאות, לשרתים, לאחסון ולמחשבים שולחניים וירטואליים.

 

מי משתמש בשירותי מחשוב ענן ומדוע?

גורמים עסקיים וממשלתיים משתמשים בשירותי מחשוב ענן כדי לתת מענה למגוון צרכי יישומים ותשתיות כגון CRM, מסד נתונים, מחשוב, גיבוי און ליין ואחסון נתונים. בשונה מסביבת IT מסורתית, בה תוכנה וחומרה ממומנים מראש על ידי מחלקות ומיושמים לאורך תקופה של חודשים, שירותי מחשוב ענן מספקים משאבי IT תוך דקות עד שעות וניתן לשלם על עלויות השימוש בפועל. כתוצאה מכך, לארגונים יש זריזות רבה יותר והם יכולים לנהל הוצאות בצורה יעילה יותר. באופן דומה, הצרכנים משתמשים בשירותי מחשוב ענן כדי לפשט את השימוש באפליקציות, לאחסן, לשתף ולהגן על תוכן, ולאפשר גישה מכל מכשיר המחובר לאינטרנט.

 

כיצד שירותי מחשוב ענן עובדים

יש כמה תכונות נפוצות:

וירטואליזציהמחשוב ענן עושה שימוש רב בווירטואליזציה של שרת ואחסון בכדי להקצות / להקצות מחדש משאבים במהירות.

גישה לרשת – ניתן לגשת למשאבים באמצעות דפדפן אינטרנט או לקוח דק באמצעות מגוון מכשירים ברשת (מחשב, טאבלט, סמארטפון).

על פי דרישה – המשאבים ניתנים עפ”י תצורות שהוגדרו מראש עפ”י צרכי הלקוח.

אלסטיות – המשאבים יכולים לעלות או לרדת  באופן אוטומטי עפ”י אפיון שנעשה מראש ובכך לשמור על גמישות במשאבים של הלקוח.

מדידה / ביטול חיוב – שימוש במשאבים מעקב ומחויב על פי הסדר השירות.

השרותים הנפוצים ביותר הם:

 

תוכנה כשירות (SaaS) – תוכנה פועלת על מחשבים בבעלות ומנוהלת על ידי ספק ה- SaaS, לעומת התקנה ומנוהלת במחשבי משתמש. ניתן לגשת לתוכנה דרך האינטרנט הציבורי ומוצעת בדרך כלל במנוי חודשי או שנתי.

תשתית כשירות (IaaS) – מחשוב, אחסון, רשת ורכיבים אחרים (אבטחה, כלים) ניתנים על ידי ספק ה- IaaS באמצעות אינטרנט ציבורי, VPN, או חיבור רשת ייעודי. משתמשים הבעלים ומנהלים מערכות הפעלה, יישומים ומידע הפועלים על התשתית ומשלמים לפי שימוש.

פלטפורמה כשירות (PaaS) – כל התוכנות והחומרה הנדרשות לבנייה ולהפעלה של יישומים מבוססי ענן ניתנים על ידי ספק PaaS באמצעות אינטרנט ציבורי, VPN או חיבור רשת ייעודי. משתמשים משלמים באמצעות הפלטפורמה ושולטים על השימוש באפליקציות לאורך מחזור החיים שלהם.

היתרונות של שירותי מחשוב ענן

  • יישום מהיר וזמן גישה מהיר יותר
  • גישה בכל מקום ליישומים ותכנים
  • מדרגיות מהירה כדי לעמוד בביקוש
  • ניצול גבוה יותר של השקעות בתשתיות
  • הוזלת עלויות תשתית, וחשמל
  • תפוקת צוותי IT גדולה יותר בארגון
  • אבטחה משופרת והגנה על מידע